»

Kwi 12 2017

ESKADRA U15 na IberCup cz 1. Wygrana 4:3 z Southampton FC

PART_1491946994060

To był dzień o jakim marzysz jako dziecko. Jak już wiesz, że w piłkę gra miliard zawodników i tylko nieliczni wspinają się na szczyt. Są gwiazdami w swoich wielkich drużynach, graja przy pełnych stadionach i zarabiają duże pieniądze. Akademie piłkarskie tych dużych, znanych i bogatych klubów, to miejsca gdzie od małego wpaja się zawodnikom, że za kilka lat to oni wejdą na główny stadion i będą porywać kibiców na trybunach. Stwarza im się świetne warunki do treningu, oferując równe boiska, rozbudowane sztaby trenerskie, umożliwiając regularną rywalizację z innymi „wielkimi i znanymi” w meczach towarzyskich, czy elitarnych turniejach. Gra z takimi zespołami dla małych klubów i akademii jest najczęściej niemożliwa. Ale czasami dostajesz szansę pokazania na boisku 11 na 11, że w twoim miasteczku, czy regionie też jest klub, też są fajni zawodnicy którzy potrafią grać.

11 kwietnia 2017 roku ESKADRA dostała taką szansę i wykorzystała ją w świetnym stylu, po meczu pełnym dramaturgii. Naszym przeciwnikiem był zespół Southampton FC. Wg rankingu Deloitte za 2016 rok to 22 najbogatszy klub w Europie. Bogatszy niż Benfica … W jeden dzień w roku wydają tylko na ich akademię więcej niż my przez cały rok … A cały klub ? W czasie naszego spotkania wydał przeszło 4 letni budżet ESKADRY … bo oni w klubie w ciągu godziny wydają około 200 tysięcy złotych, ponad 2 miliony złotych dziennie i wg. fachowców mają jedną z najlepszych akademii piłkarskich w UK.

Może

Na boisku nie było tego widać.

Ok. fasolkożercy mieli sztab jak z ligi mistrzów. Chyba 9 czy 10 osób kadry rozkładało im pachołki, nosiło bidony, przygotowywało rozgrzewkę. Potem kręcili mecz jakąś kosmiczną kamerą z wysięgnikiem jak ufo, ale na boisku i poza nim nic specjalnego nie reprezentowali.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_366

Przed meczem angielskie gamonie śmiały się z nas jak krzyknęliśmy ES   KADRA ! Powiedziałem chłopcom zróbcie wszystko, żeby po meczu zamiast się śmiać to płakali. I tak zrobiliśmy :-)

Pierwsza nasza akcja, Pitu po skrzydle do linii wycofuje do Dawida i prowadzimy 1:0. Mecz jest cały czas pod kontrolą, ale popełniamy prosty błąd i po kolejnych 10 minutach mamy remis 1:1. Stracona bramka nie zmienia obrazu gry. Gramy nieźle, ale słabiej niż w sparingu z Benfica Elite. Anglicy nie tworzą jakichś dobrych sytuacji. Gdy wydaje się że pierwsza połowa zakończy się remisem to praktycznie sami strzelamy sobie gola. Prosta strata przy wyprowadzeniu piłki i na przerwę schodzimy przegrywając 1:2 :-( . Rozmowa w przerwie jest krótka. Nie jesteśmy od nich gorsi, nie zasługujemy na porażkę i trzeba zrobić wszystko żeby tego meczu nie przegrać. 2 połowę zaczynamy z dużym animuszem, mamy chyba 4 czy 5 rzutów rożnych lub wolnych z bocznych sektorów, ale nic konkretnego pod bramką przeciwnika nie tworzymy. W końcu do kolejnego rogu podchodzi Julek i centruje idealną piłkę na głowę Kaibona i mamy remis 2:2 ! Mecz się wyrównuje. Szanse na bramkę mają i jedni i drudzy ale ciągle 2:2. Wreszcie Anglicy popełniają podobny błąd jak my w 1 połowie. Tracą prostą piłkę przy wyprowadzaniu, Dawid przejmuje, wchodzi w pole karne i mimo asysty 2 środkowych obrońców mocnym strzałem przy słupku nie daje szans bramkarzowi – 3:2 ! 10 minut do końca. Gramy dobrze, utrzymujemy grę na ich połowie, mamy niezłe sytuacje, min. rzut wolny z 18-20 metrów po wcześniejszym faulu na Kaibonie jak wychodził sam na sam, ale wynik nie ulega zmianie. I znów w końcówce popełniamy szkolny błąd. Zamiast wyjść z kontrą 3 na 3 po rzucie rożnym, to prosta strata na 30 metrze, przeciwnik zagrywa na wolne pole, strzał z 18 metrów, mocny, przy słupku i mamy remis 3:3. Jesteśmy źli. Gol z niczego. Dawid strzelec dwóch bramek odpoczywający od kilku chwil na ławce z wściekłością rzuca bidonem z wodą w ławkę rezerwowych i klnie pod nosem. Tak nie możemy zakończyć tego meczu. Zmiana powrotna i Dawid jest znów na boisku. Mamy 2-3 minuty żeby to wygrać.

I wygrywamy.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_390

Ostatnia akcja meczu przejmujemy piłkę w środkowej strefie. Kaibon mija jednego z przeciwników i mając dwie opcje wybiera najlepszą – wypuszcza Dawida, który może nie najlepiej przyjmuje, ale wychodzi sam na sam strzela i bramkarz broni, ale dobry napastnik idzie do końca. Dobitka i mamy 4:3 :-) :-) :-). Szaleństwo.

Sędzia pozwala postawić piłkę na środku i od razu gwiżdże koniec meczu.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_3a9

Zagrać ze znanym zespołem, na wielkim turnieju i WYGRAĆ w ostatniej akcji meczu, to wielki sukces. Mimo prostych błędów które popełniliśmy trzeba oddać zawodnikom, że grali w bardzo trudnych warunkach. Boisko ze sztuczna nawierzchnią, twarde, temperatura w słońcu ponad 30 stopni. Sahara. Mentalnie zagrali świetnie, strzelili 4 bramki, stworzyli jeszcze kilka sytuacji. Bez kompleksów grali i wygrali.

A Angole ? Głowy w dół, worki na plecy i do hotelu :-) Naszym śpiewom w szatni nie było końca.

Wieczorem czekała nas impreza otwarcia turnieju. Bardzo fajna. Głośna muzyka, telebimy, konfetti, parada zawodników z flagami. Bawiliśmy się świetnie, a obok nas same wielki firmy. Barcelona, Atletico Madryt, Liverpool, Anderlecht, czy Gremio Porto Alegre.

No i ESKADRA :-)

PART_1491947155385

Jutro kolejny mecz. Zapraszamy do śledzenia na żywo relacji z naszego meczu: http://cascais.ibercup.com/en/matches/groups/709 . Startujemy o 14:00 polskiego czasu.

________________________________________________________________________________

Bez wsparcia, dotacji, rodziców czy sponsorów i partnerów z Portugalii ten wyjazd nie mógłby dojść do skutku. Poniżej lista organizacji które pomogły nam w tym pierwszym wyjeździe. Liczymy że znajdą się kolejni, którzy dołączą do naszych partnerów i pomogą nam w pełni zrealizować nasze zamierzenia:

logo-CCC2

Comt Coaching Club o innowacyjna organizacja która wspiera trenerów, menadżerów czy piłkarzy w drodze do ich sukcesu zawodowego. W ostatnich dwóch latach klub zorganizował wiele świetnych inicjatyw http://comt2012.org/comt-coaching-club. Ta będzie kolejną.

logo_hurtownia_2

To firma która ufundowała i wyposażyła nas w część sprzętu sportowego w którym zagramy w Portugalii. Firma hurtowniasportowa.net powstała w 2009 roku. Misją firmy jest propagowanie sportu i aktywnego stylu życia. Stale udoskonala serwis internetowy http://hurtowniasportowa.net rozszerza asortyment, zdobywa zaufanie użytkowników poprzez szybkie terminy realizacji zamówień oraz merytoryczną, rzetelną i kulturalną obsługę.

fundacao Benfica

Fundação Benfica jest społeczną fundacją Benfiki Lizbona, aktualnego mistrza Portugalii. Fundacja powstała w 2009 roku, i zrealizowała wiele własnych projektów społecznych. Główną misją jest zapewnienie edukacji dla dzieci i młodzieży w mieście w Lizbonie i całej Portugalii. Pracują także z osobami niepełnosprawnymi, dając radość i nadzieję nawet w najtrudniejszych sytuacjach. https://www.facebook.com/SLBenfica/videos/10158432284855716/?pnref=story

IberCup

IberCup to jeden z największych turniejów na świecie organizowany w 7 lokalizacjach: Portugalii (Cascais i Estoril), Hiszpanii (Costa del Sol i Barcelona), Skandynawii, Japonii i USA. Od 2018 roku również w Polsce. Jesteśmy jedynym zespołem z Polski który wystąpi w tym wspaniałym turnieju. Kolejne polskie zespoły mają szansę zagrać w kolejnych. Zapraszamy http://www.ibercup.com. Turniej w Cascais jest rozgrywany w kilku kategoriach wiekowych. Wystąpi na nim wiele świetnych zespołów. Swój udział potwierdziły: SL Benfica, FC Barcelona, Sevilla FC, Sporting CP, Liverpool, Blackburn Rovers FC, Souphamton, Atletico Madryt, Gremio Porto Alegre, Malaga, Anderlecht Bruksela, Belenenses, Estoril Praia, FK Mladá Boleslav, Esbjerg FB, Lyn FK. Będą grały zespoły z 13 krajów świata w tym z Brazylii, Japonii, USA i Europy.

logo ERASMUS

Erasmus + Sport to program Unii Europejskiej w którym szczególny nacisk kładzie się na projekty dotyczące sportu powszechnego. Projekty rozwijają europejski wymiaru sportu poprzez generowanie i rozpowszechnianie doświadczeń i wiedzy na temat różnych zagadnień dotyczących sportu na szczeblu europejskim oraz dzielenie się nimi. Projekty sportowe wspierane w ramach programu Erasmus+ powinny ostatecznie przyczynić się do zwiększenia poziomów uczestnictwa w działalności sportowej, aktywności fizycznej i wolontariacie. W ramach współpracy partnerskiej wspierała innowacyjne projekty mające na celu:

• stymulowanie włączania społecznego i równych szans w dziedzinie sportu;
  • promowanie tradycyjnych europejskich sportów i dyscyplin;
  • wspieranie mobilności wolontariuszy, trenerów, kierowników i pracowników sportowych organizacji non-profit;
  • ochronę sportowców, zwłaszcza najmłodszych, przed zagrożeniami związanymi ze zdrowiem i bezpieczeństwem poprzez polepszenie sposobów szkolenia i warunków rozgrywania zawodów;
  • promowanie edukacji w sporcie i poprzez sport, ze szczególnym naciskiem na rozwój umiejętności.