«

»

Lis 12 2015

COMT COACHING CLUB na piłkarskiej wyprawie

 

logo CCC

Kilka miesięcy temu narodził się pomysł zorganizowania klubu trenerów, wzajemnie współpracujących ze sobą, dzielących się wiedzą, pomagających sobie czy to w treningu, organizacji staży, szkoleń, konferencji, turniejów, obozów, sparingów i wielu innych działań związanych z piłką nożną. Za komuny to się nazywało samopomoc. To my właśnie taką samopomoc piłkarską założyliśmy.

Comt Coaching Club (CCC) zrzesza przeszło 30 trenerów, koordynatorów/menadżerów piłkarskich, ale także firmy i organizacje nas wspierające.Mieszkamy i pracujemy w całej Polsce [Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Kielce, Rzeszów, Katowice, Grudziądz, Wrocław, Oleśnica, Legnica, Głogów, Bolesławiec,] trenując w większości ligowe drużyny młodzieżowe, Akademie Młodych Orłow (projekt PZPN), reprezentację Polski. Jest wśród nas kilku dyrektorów/menadżerów kierujących akademiami i klubami piłkarskimi.  Nie można się do nas „zapisać”, co nie znaczy że nie przyjmujemy nowych członków :-) . Nigdy nie będziemy bardzo liczni. Zależy nam na utrzymaniu koleżeńskich relacji, realnej współpracy i wspólnych działaniach, a to można osiągnąć tylko w gronie kilkudziesięciu kolegów i koleżanek.

Pierwszy sezon będzie tak naprawdę rokiem zerowym, gdzie jako członkowie wypracujemy fundamentalne zasady, pomysły którymi w kolejnych latach będzie kierować się CCC. Z pewnością wiele się wydarzy. O części naszych działań będziemy informować opinię publiczną, a część zostanie wyłącznie w gronie klubowiczów.

Wyprawa którą zrelacjonujemy poniżej to pierwszy publiczny przekaz dotyczący działania naszego klubu.

Wyjazd na staże, obserwacje meczów piłkarskich w Portugalii i szkolenia Coerver Coaching zrealizowaliśmy w ramach projektu Portuguese experience the best in football finansowanego z programu ERASMUS +.

Opis jest fragmentaryczny i obejmuje wybrane wydarzenia z naszej wyprawy z której mamy 14 godzin materiałów filmowych, tysiące zdjęć, 6500 kilometrów „w drodze”, nową wiedzę, doświadczenia i kolegów. Wszystkiego nie opiszemy ale było zaje… fajnie. Opis nie będzie chronologiczny.

Obserwacje meczów piłkarskich

Rozpoczęliśmy od Bundesligi.

VFB- INGOLSTADT

Mecz w typowo niemieckim stylu. Dużo walki na boisku do ostatniego gwizdka sędziego. W barwach VFB Stuttgart świetny mecz rozegrał nasz rodak bramkarz Przemysław Tytoń. W kilku sytuacjach ratował drużynę gospodarzy przed utratą bramki, broniąc min. strzał z rzutu karnego. Co ciekawe gospodarze przed meczem okupowali ostatnie miejsce w tabeli, a mimo to ponad 45.000 ludzi zasiadło na trybunach.

VFB

Następnie zawitaliśmy na stadion gdzie rozgrywano mecz w Lidze Mistrzów.

VCF-Gent

Hiszpańska Valencia po bardzo ciekawym spotkaniu pokonała belgijski KAA Gent. Mecz toczył się przy nieustannie padającym deszczu, który część z nas wygonił z trybun do baru :-) . Valencia miała przewagę, ale Belgowie grali naprawdę bardzo dobry futbol. Zadecydowała bramka samobójcza. Ciekawostką jest konstrukcja Estadio Mestalla. Stadion ma bardzo pionowe trybuny, zwłaszcza te położone na najwyższej kondygnacji. Widoczność jest znakomita, nawet mając najtańsze miejscówki (nasze bilety kosztowały tylko 12 euro). Wadą jest brak zadaszenia na większości trybun.

VCF

Kolejną ucztą piłkarską były derby Lizbony.

SLB-SCP

Na ten mecz czekaliśmy ze szczególnym zainteresowaniem. Powodów jest wiele: ogólna sympatia dla gospodarzy, a nawet coś więcej :-) wśród członków naszej wyprawy, emocje towarzyszące nowemu trenerowi Sportingu Jorge Jesusowi, który przez ostatnich kilka lat zasiadał na ławce Benfiki. Derby ze Sportingiem, podobnie jak mecz z FC Porto ściągają na trybuny Estadio da Luz komplet kibiców. Zdecydowana większość z nich – kibice SL Benfica już po 35 minutach wiedzieli że ten dzień będzie bardzo smutny. 0-3 w derbach, w słabym stylu, po szkolnych błędach … Szkoda, ale jak usłyszeliśmy na drugi dzień w Akademii SLB – czasem trzeba przegrać, żeby w przyszłości wygrać coś większego. Oby :-)

SLB-Sporting

Dogrywką w obserwacji meczów podczas naszej wyprawy było spotkanie rezerw SL Benfica

SLB B-SCF

Mecz toczył się przy ulewnym deszczu. W takich warunkach lepiej czuli się goście z Santa Maria da Feira i to oni zakończyli ten mecz zwycięsko. Młoda drużyna Benfiki (średnia wieku poniżej 20 lat) próbowała kombinacyjnie rozgrywać swoje ataki, ale tego dnia, na tej murawie dużo skuteczniejsi byli przeciwnicy. Szkoda że w barwach SL Benfica z powodu nadmiaru żółtych kartek nie wystąpił nasz rodak Paweł Dawidowicz.

SLB-Farienese

Najważniejszym elementem naszej edukacyjnej części Portuguese experience the best in football były szkolenia Coerver Coaching oraz w Akademii SLB.

Coerver Coach Training Clinic

To globalny program szkolenia trenerów, który prowadzony jest między innymi we wszystkich klubach Premiership. Podzielony jest on na trzy etapy, uwzględniające określony zakres materiału oraz kończy się egzaminami pozwalającymi zdobyć trzy stopnie uprawnień trenerskich: Coerver Coach Assistant, Coerver Football Coach, Coerver Football Coach Plus. W czasie naszego wyjazdu zrealizowaliśmy szkolenie pierwszego stopnia + bonusy dotyczące zarządzania, kreowania marki, wizerunku trenera itp.

Przed wyjazdem wiedzieliśmy, że szkolenia Coervera są ciekawe i bardzo wzbogacają warsztat trenerski. W czasie naszego wyjazdu wszystkie wcześniejsze opinie potwierdziły się w 100%. Zajęcia praktyczne (na boisku położonym na szczycie klifu 100 m od oceanu), wykłady teoretyczne i panele dyskusyjne trwały praktycznie przez okrągłą dobę. Bardzo wysoka jakość szkolenia w połączeniu z kulturą osobistą, profesjonalizmem w organizacji zajęć i doskonałym przekazem zarówno w praktyce boiskowej jak i podczas zajęć teoretycznych, złożyły się na świetny odbiór szkolenia. Ciekawostką był nocny wykład na świeżym powietrzu zakończony dyskusyjnym grilem. Całość naszego kilkudziesięciogodzinnego szkolenia zwięńczyło wręczenie certyfikatów Coerver Coach Assistant. Mieszkaliśmy w **** Alfamar Beach & Sport Resort www.alfamar.pt  , w otoczeniu wspaniałej przyrody, gdzie sportowcy mają stworzone bardzo dobre warunki do treningu i do odpoczynku.

coerver trening

coerver sala

coerver nocą

coerver Janusz

coerver certyfikaty

foto Maciek

foto Bartek

Szkolenia w Akademii SL Benfica

Drugą część naszego szkoleniowego pobytu w Portugalii spędziliśmy w Lizbonie na obiektach SL Benfica, mieszkając w dobrze nam znanym **** www.aldeiadoscapuchos.pt . Mecz derbowy opisywaliśmy wyżej, szkolenia i obserwacje zarówno w Akademii SLB w Seixal jak i w na obiektach dla małych zawodników w kategoriach U4 do U10 przy stadionie da Luz i w Pupilos były dla części z nas powtórką, przypomnieniem i uzupełnieniem o nowe treści. Mogliśmy min. poznać zasadę działania systemu szkoleniowego 360S który jest tylko w kilku akademiach na świecie. Tu link do materiału promocyjnego: www.youtube.com/watch?v=O6NioPADZlE . Nowościa było nasze bezpośrednie szkolenie na boiskach akademii. Trener Sl Benfica Jorge Cordeiro próbował przekazać nam w treningu prowadzonym na nas samych ideę systemu 4-3-3 w wykonaniu SL Benfica. Materiał szkoleniowy był dość oporny i nawet nagrywanie trzeba było wyłączyć w połowie treningu :-) Ale atmosfera na boisku była kapitalna. Jorge po zakończeniu powiedział że kilku z nas ma talent :-) Ostatniego dnia każdy z nas otrzymał certyfikat SLB, zjedliśmy obiad w restauracji położonej na Estadio da Luz, zwiedziliśmy stadion i muzeum w którym jego najciekawsze elementy (multimedialna winda i 1000 sekundowy film o historii Benfiki) zostały zmienione. Tzn. nagrano nowe, chyba jeszcze ciekawsze multimedialne klipy.

grupowe trening Akademia

grupowe akademia 20 os

Akademia Gonzalo

Akademia trening B

Akademia wykład

Akademia dzieci

Akademia nasz trening

Akademia 360

Akademia szatnia

akademia wykład 2

Akademia certyfikat

SLB foto 1 zespół

SLB na konferencji

slb Mateusz

SLB na stadionie

SLB orły na stadionie

SLB pod stadionem

SLB stadion

SLB szatnia

SLB z orłem

SLB w restauracji

Podsumowanie

To był świetny wyjazd i piszę to zarówno jako organizator jak i uczestnik. Wszystko jako całość zagrało znakomicie. Jak to Polacy to zaczniemy od tego że było kilka minusów, które wymieniamy na filmie podsumowującym wyjazd:

  • trochę słaba pogoda
  • trudy komunikacyjne
  • porażka w derbach
  • krótki czas pobytu :-)
  • tęsknota za bliskimi

Ale żeby minusy nie przesłoniły nam plusów to reszta była super. Najlepszy był „klimat” pomiędzy członkami naszego wyjazdu. Pobyt w grupie 20 osób i zero konfliktów. Czasami nasze nocne dyskusje toczone przy polskim stole :-) radykalizowały nasze poglądy, ale zawsze w doskonałej atmosferze, ze śmiechem na twarzy rozstawaliśmy się w zgodzie. Wzajemne dzielenie się doświadczeniem trenerskim, wiedza od Coerverów :-) , od trenerów i wykładowców w SLB to wszystko miało wpływ na sukces edukacyjny naszej wyprawy. Dodatki typu tradycyjny niedzielny portugalski obiad nad oceanem, nocna Albufeira, Bairo Alto i inne ciekawe wydarzenia uzupełniły i wzbogaciły nasz wyjazd pod względem kulturowym :-) :-) :-) . Wszystkim którzy brali udział w naszej wyprawie bardzo dziękuję. To był znakomity początek funkcjonowania CCC i sukces naszej wyprawy stawia wysoko poprzeczkę przed kolejnym wyjazdem 2 grupy, która już w lutym 2016 roku spróbuje powtórzyć, a może stworzyć jeszcze bardziej inspirującą wyprawę po wiedzę.

grupowe klify

 

restauracja klify

gril

LLoret klepa

foto plaża

plaża

Podziękowania

Chcemy wszyscy podziękować tym którzy przyczynili się do sukcesu naszego wyjazdu, a zwłaszcza Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji www.frse.org.pl która zarządza w Polsce programem:

 

erasmus_logo_micwww.erasmusplus.org.pl 

Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w programie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Program współfinansował naszą wyprawę edukacyjną.

Program Erasmus+ przyczynia się m.in. do:

  • osiągnięcia celów strategii „Europa 2020”;
  • osiągnięcia celów strategicznych ram europejskich współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia („ET 2020”);
  • osiągnięcia ogólnych celów odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (na lata 2010-2018);
  • rozwoju europejskiego wymiaru sportu zgodnie z planem prac UE w dziedzinie sportu;
  • promowania europejskich wartości zgodnie z art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

 

Projekt wsfinansowany z Uni Europejskiej z środków programu Erasmus+