Kwi 16 2017

ESKADRA U15 w Portugalii cz. 3

ESKADRA

Zakończyliśmy granie w IberCup, ale dalej się bawimy po piłkarsku i to konkretnie :-)

Filipe obiecał sparing i od rana w piątek trwało załatwianie partnera do grania. Okazało się że Blackburn może grać, ale w sobotę, a w sobotę zaplanowano finały tylko na boisku w Cascais i nie bardzo było gdzie mecz wcisnąć. Mecz musiał się odbyć w piątek o 17.00. Padła propozycja meczu rewanżowego z Japończykami, ale jak Jesus który organizował kwestie sparingu usłyszał okoliczności czwartkowego meczu to od razu wycofał się z propozycji :-) . Potem miał być Southampton, ale z nimi jeszcze raz to ja nie chciałem grać. i ostatecznie stanęło na Esbjerg FB z Danii. Silna wysoka drużyna, która w grupie rozniosła rywali 5:0, 9:0, 6:1, ale w ćwierćfinale przegrała z CF Os Belenenses 0:1 i odpadli. Jak mówił ich trener przed sparingiem prosty błąd pod koniec pierwszej połowy, stracony gol i niestety nie potrafili przebić się przez szczelną obronę Portugalczyków, którzy ostatecznie zagrają w finale naszej kategorii.

Telefon od organizatorów – gramy sparing z Duńczykami. Seniorzy tej drużyny grają w najwyższej lidze duńskiej. W przeszłości zdobywali 4 krotnie mistrzostwo kraju i 3 razy puchar. Mają piękny stadion w centrum miasta i obok kilka boisk piłkarskich – naturalnych i ze sztuczną nawierzchnią, a na obrzeżach miasta jeszcze 8 do gry 11 na 11 i kilka mniejszych, 2 klub z ich miasta też ma z 10 boisk. Łącznie naliczyłem ponad 30 !!! boisk w mieście 80.000… Jakiś kosmos. W sierpniu skandynawski IberCup będzie rozgrywany właśnie w Esbjerg.

Infrastruktura piłkarska w Polsce musi się zmieniać. Po Euro 2012 bardzo wiele polskich dzieci zaczęło grać w piłkę, sukcesy reprezentacji napędzają kolejnych adeptów do licznie powstałych szkółek piłkarskich. Problem w tym, że nie ma gdzie trenować, a jakość obecnych obiektów w większości jest bardzo słaba. Orliki były dobrym, ale małym krokiem infrastrukturalnym. W Polsce potrzeba dobrych boisk naturalnych, małych i większych hal piłkarskich na okres zimowy i za 20 lat Polska będzie Mistrzem Europy/Świata. Dzieci już są, trenerzy się ciągle rozwijają, teraz infrastruktura i organizacja klubów musi dogonić chęci dzieci, rodziców i trenerów.

IMG_2718

Sparing zagraliśmy na boisku w Estoril. Byliśmy trochę wcześniej i kilka minut przed 17 zaczynamy sparing. Umówiliśmy się na 2×25 minut, bo o 18.00 zaczynał się na boisku kolejny mecz turnieju. Zespół Esbjerg był silny fizycznie ( tak jak my 😀) ale też bardzo dobrze operował piłką. Pierwsze minuty wyrównane, po sytuacji z obu stron, ale juz drugą my wykorzystujemy. Dominik strzela, bramkarz paruje piłkę, która odbija się od słupka, podbiega Dawid i z 2 metrów pakuje piłkę do bramki. Duńczycy chcą szybko wyrównać i osiągają przewagę. My groźnie kontratakujemy, ale wynik do przerwy się nie zmienia, mimo szans na bramkę zwłaszcza dla Skandynawów. Drugą połowę rozpoczynamy w zmienionym składzie, wchodzą rezerwowi, ale cały czas jest równy mecz z lekką przewagą naszych rywali. Stojąc przy linii od kilku chwil rozmawiam z jednym z ochroniarzy, który widział nasze wcześniejsze mecze w Jamor i nie mógł się nadziwić, patrząc na mecz, że tak silne zespoły już odpadły. Pyta co zamierzamy robić jeszcze w Portugalii, kiedy wracamy itp. Ja odpowiadam, że wracamy we wtorek, jeszcze jutro mecz ligowy Benfiki z Maritimo, potem Święta, jakieś zwiedzanie i do domu. Wracam do meczu, kolejne groźne akcje Duńczyków, ale Szymek świetnie broni. Nagle podbiega do mnie mój rozmówca-ochroniarz i mówi że jak chcemy iść na Benfikę jutro, jak SLB gra dzisiaj … za 40 minut … I pokazuje na komórce rozkład dzisiejszych gier.

Jestem kompletnie zaskoczony, mecz miał być w sobotę, ale może coś źle popatrzyłem. Patrzę na zegarek. Mamy 8-10 minut jeszcze sparingu i 38 minut do rozpoczęcia meczu Benfiki na da Luz, a do pokonania około 25 km autostradą. Szybka decyzja, bilety na mecz mam w portfelu, podbiegam do trenera gości, bardzo go przepraszam za moje gapiostwo, tłumaczę o co chodzi, on ze zrozumieniem przyjmuje moje słowa, podchodzę do ławki rezerwowych gości przybijając piątkę z zawodnikami i wtedy Duńczycy strzelają gola. SUPER. Naprawdę się cieszę, że jest remis i ten dobry towarzyski mecz kończymy sprawiedliwym wynikiem. Chłopaki przybijają piątki z przeciwnikami i dosłownie w 30 sekund „uciekamy” z boiska. Komicznie to musiało wyglądać z trybun :-).

Pod stadion docieramy na 5 minut przed rozpoczęciem meczu, a na trybunę Eskadra wchodzi równo z gwizdkiem rozpoczynającym spotkanie :-) . Pierwsza połowa świetna w wykonaniu Benfiki. Falowe ataki, strzały na bramkę w końcu pada pierwszy gol. Przeciwnicy z Madery pomagają strzelając bramkę samobójczą. Nie mija 60 sekund i mamy 2:0 po bramce Jonasa. Ten sam zawodnik strzela gola do szatni i po 45 minutach na tablicy wyników widnieje 3:0. Druga połowa już zdecydowanie słabsza, niewiele sie dzieje i wynikiem który został ustalony w pierwszej połowie kończy się to spotkanie. Przeszło 57.000 kibiców wychodzi ze stadionu zadowolonych. Benfika musi wygrać wszystko do końca jeżeli chce obronić mistrzostwo i właśnie zrobiła kolejny krok.

IMG_2722

Fajnie wyglądaliśmy na stadionie. W koszulkach meczowych Eskadry, spodenkach czy getrach :-) część miała klapki, a część tak jak grała to w korkach poszła na stadion. Wzbudzaliśmy znów wielkie zainteresowanie :-) Fajnie, nie było to wyreżyserowane a wypadło bardzo sympatycznie. Kilkoro dzieci dostało od kibiców pamiątki Benfiki. Ktoś dostał szalik, ktoś plakat. Super. Fani Benfiki są wspaniali i zwłaszcza w pierwszej połowie atmosfera na trybunach była znakomita.

Kolejny ciekawy dzień dobiega końca, z przygodami zaliczamy fajną gierkę i ciekawy mecz Benfiki.

Sobota to czas finałów i plażowania, a także przygotowań do Wielkanocnego śniadania. Oglądając mecze finałowe było mi przykro że nas nie ma w tym finale. Po meczu gratuluję trenerowi zwycięskiej drużyny CF Os Belenenses. Podczas meczów grupowych kilka razy mijaliśmy się w szatni i życzyliśmy sobie dobrych występów. Rozmawiamy o wspólnym sparingu, ale okres Świąteczny nie sprzyja organizacji meczów. Najwcześniej moglibyśmy zagrać we wtorek wieczorem, ale wtedy już będziemy w samolocie. Nic nie przepadnie. Może będzie okazja żeby wrócić do Portugalii na IberCup, albo na obóz piłkarski i wtedy zagramy z klubem z Belem.

IberCup dobiega końca. W finałach grają same firmy. Mecze są bardzo zacięte. Niektóre kończą się rzutami karnymi. Na trybunach wspaniała atmosfera wielkiego piłkarskiego święta. Przed meczem hymny narodowe, po meczu ceremonia dekoracji przy wspaniałej muzyce i konfetti. Super. Sama impreza jest wzorowo zorganizowana. Dziesiątki a może setki wolontariuszy, sędziów, organizatorów, wszystko działa bez problemów, świetne mecze, mnóstwo emocji, wspaniała pogoda. Na pewno wszyscy uczestnicy będą dobrze wspominać swój udział w turnieju.

Wyniki meczy finałowych:

Wyniki IberCup

________________________________________________________________________________

Bez wsparcia, dotacji, rodziców czy sponsorów i partnerów z Portugalii ten wyjazd nie mógłby dojść do skutku. Poniżej lista organizacji które pomogły nam w tym pierwszym wyjeździe. Liczymy że znajdą się kolejni, którzy dołączą do naszych partnerów i pomogą nam w pełni zrealizować nasze zamierzenia:

logo-CCC2

Comt Coaching Club o innowacyjna organizacja która wspiera trenerów, menadżerów czy piłkarzy w drodze do ich sukcesu zawodowego. W ostatnich dwóch latach klub zorganizował wiele świetnych inicjatyw http://comt2012.org/comt-coaching-club. Ta będzie kolejną.

logo_hurtownia_2

To firma która ufundowała i wyposażyła nas w część sprzętu sportowego w którym zagramy w Portugalii. Firma hurtowniasportowa.net powstała w 2009 roku. Misją firmy jest propagowanie sportu i aktywnego stylu życia. Stale udoskonala serwis internetowy http://hurtowniasportowa.net rozszerza asortyment, zdobywa zaufanie użytkowników poprzez szybkie terminy realizacji zamówień oraz merytoryczną, rzetelną i kulturalną obsługę.

fundacao Benfica

Fundação Benfica jest społeczną fundacją Benfiki Lizbona, aktualnego mistrza Portugalii. Fundacja powstała w 2009 roku, i zrealizowała wiele własnych projektów społecznych. Główną misją jest zapewnienie edukacji dla dzieci i młodzieży w mieście w Lizbonie i całej Portugalii. Pracują także z osobami niepełnosprawnymi, dając radość i nadzieję nawet w najtrudniejszych sytuacjach. https://www.facebook.com/SLBenfica/videos/10158432284855716/?pnref=story

IberCup

IberCup to jeden z największych turniejów na świecie organizowany w 7 lokalizacjach: Portugalii (Cascais i Estoril), Hiszpanii (Costa del Sol i Barcelona), Skandynawii, Japonii i USA. Od 2018 roku również w Polsce. Jesteśmy jedynym zespołem z Polski który wystąpi w tym wspaniałym turnieju. Kolejne polskie zespoły mają szansę zagrać w kolejnych. Zapraszamy http://www.ibercup.com. Turniej w Cascais jest rozgrywany w kilku kategoriach wiekowych. Wystąpi na nim wiele świetnych zespołów. Swój udział potwierdziły: SL Benfica, FC Barcelona, Sevilla FC, Sporting CP, Liverpool, Blackburn Rovers FC, Souphamton, Atletico Madryt, Gremio Porto Alegre, Malaga, Anderlecht Bruksela, Belenenses, Estoril Praia, FK Mladá Boleslav, Esbjerg FB, Lyn FK. Będą grały zespoły z 13 krajów świata w tym z Brazylii, Japonii, USA i Europy.

logo ERASMUS

Erasmus + Sport to program Unii Europejskiej w którym szczególny nacisk kładzie się na projekty dotyczące sportu powszechnego. Projekty rozwijają europejski wymiaru sportu poprzez generowanie i rozpowszechnianie doświadczeń i wiedzy na temat różnych zagadnień dotyczących sportu na szczeblu europejskim oraz dzielenie się nimi. Projekty sportowe wspierane w ramach programu Erasmus+ powinny ostatecznie przyczynić się do zwiększenia poziomów uczestnictwa w działalności sportowej, aktywności fizycznej i wolontariacie. W ramach współpracy partnerskiej wspierała

• innowacyjne projekty mające na celu:
  • stymulowanie włączania społecznego i równych szans w dziedzinie sportu;
  • promowanie tradycyjnych europejskich sportów i dyscyplin;
  • wspieranie mobilności wolontariuszy, trenerów, kierowników i pracowników sportowych organizacji non-profit;
  • ochronę sportowców, zwłaszcza najmłodszych, przed zagrożeniami związanymi ze zdrowiem i bezpieczeństwem poprzez polepszenie sposobów szkolenia i warunków rozgrywania zawodów;
  • promowanie edukacji w sporcie i poprzez sport, ze szczególnym naciskiem na rozwój umiejętności.