«

»

Lis 19 2013

LIZBONA ? miasto, ludzie, atmosfera? RELACJA DAMIANA

lisa 1

LIZBONA ? miasto, ludzie, atmosfera?

 

Lizbona jako miasto wywarła na nas olbrzymie wrażenie. Pomimo, że program stażu wypełniał nasze dni od rana do wieczora, to udało nam się znaleźć trochę czasu by pozwiedzać i popodziwiać uroki tej portugalskiej stolicy. Zaczęliśmy od niezaplanowanej podróży po moście Vasco da Gamy (17 km most łączący Lizbonę z terenami po drugiej stronie rzeki Tag). Przy okazji mogliśmy podziwiać malownicze ulice Lizbony nocną porą. Rozświetlone zabytki zapadły nam na długo w pamięci.

lisa 2

W trakcie pierwszego tygodnia poznawaliśmy otoczenie Akademii, podczas krótkich wypraw,
w przerwach między zajęciami, do nadbrzeżnych kawiarni czy spacerów po dzielnicy Seixal, w której znajdował się mały port z duża ilością łódek, rybaków i nadbrzeżnych atrakcji.

lista 3

Po pracowitym, tygodniowym pobycie znaleźliśmy wolne popołudnie by w końcu ruszyć w miasto i bardziej przyjrzeć się lokalnej kulturze. Wycieczka metrem, wysiedliśmy na stacji Baixa-Chado i naszym oczom ukazała się wielka grupa rozśpiewanych ludzi, a wśród nich zespół energicznie i zarazem wesoło pobudzający publiczność do zabawy i tańca. Po dłuższej chwili ruszyliśmy dalej by podziwiać malownicze, wąskie uliczki Lizbony, wśród których przechadzali się ludzie różnych narodowości i kultur, bardzo pozytywnie nastawieni do otaczającego ich świata. W pewnym momencie zza rogu wyjechał mały, żółty tramwaj o numerze ?28? przepełniony turystami – wjeżdżał stromą uliczką w kierunku zamku w dzielnicy Alfama.

lisa 4

Przy okazji meczu zawodników SL Benfica U19 w podlizbońskiej miejscowości Estorill (tej, w której do roku 1996 organizowane były wyścigi Formuły 1) skorzystaliśmy z uroków plaż i zakątków tej wypoczynkowej miejscowości spacerując wzdłuż malowniczego wybrzeża. Zakończyło się jedynie na spacerze choć pogoda była bardzo sprzyjająca by na dłużej pozostać na plaży i skorzystać z mocno prażącego tego dnia słońca.

lisa 5 Im bliżej końca naszego stażu tym bardziej uświadamialiśmy sobie, że mamy jeszcze dużo do zwiedzenia. To właśnie w drugim tygodniu naszego wyjazdu udaliśmy się na zwiedzanie muzeum i stadionu SL Benfica. W największym skrócie zajęło nam to ponad trzy godziny
a atrakcji było co nie miara (na zdjęciach stadion przed meczem, klubowe orły po wyczerpującym treningu lotów oraz reprezentacyjne i klubowe stroje ikony klubu – Eusebio).

lisa 6 lisa 7

lisa 8

Zwiedzenie malowniczej dzielnicy Belem oraz zamku w Alfamie, wejście na posąg Jezusa
i podziwianie Lizbony znad Mostu 24 Kwietnia, tańczące Bairo Alto z tysiącami turystów, derby Lizbony podczas Pucharu Portugalii to wszystko czego doświadczyliśmy podczas ostatnich dni w tej pięknej europejskiej stolicy.

Relację przybliżającą Lizbonę spisał Damian Rynio.

 

stopka projektu SLB