«

»

Lis 29 2016

Memória Chapecoense

logo CH

Dziś nad ranem w katastrofie lotniczej zginęło 75 piłkarzy, działaczy, dziennikarzy. Wszyscy oni lecieli na pierwszy mecz finałowy Copa Sudamericana. Dziś już wiemy że nie będzie ani pierwszego ani rewanżowego meczu. Stosunkowo młody klub Associação Chapecoense de Futebol powstały w latach 70 ubiegłego wieku, rozgrywający swój najlepszy sezon w całej historii…

W przededniu największych dni w dziejach klubu tragedia która już w historii się zdarzała, gdy drużyny sportowe nie docierają na mecz lub po meczu do domu bo samolot …

W świecie piłki zawsze będziemy pamiętać o wielkiej drużynie Torino (ówczesna piłkarska „Barcelona”, niepokonana we Włoszech i Europie przez kilka lat) która w 1949 roku wracała z meczu z Benfiką i rozbiła się blisko domu, Turynu na wzgórzu Superga. Zginęli wszyscy pasażerowie – 31 osób.

W 1958 roku doszło do katastrofy samolotu wiozącego piłkarzy Manchesteru United. Na pokładzie znajdowały się 44 osoby – 23 z nich zmarły. Wśród ofiar było 8 piłkarzy i trzech pracowników klubu z Old Trafford.

W grudniu 1987 roku tragedia dotknęła peruwiański zespół Alianza Lima. Zespół po zwycięstwie wracał  do domu, ale kilka kilometrów od lotniska w Callao maszyna wraz z całą drużyną Allianza Lima spadła do morza. Zginęli wszyscy członkowie zespołu.

W 1993 roku cała reprezentacja Zambii zginęła w katastrofie lotniczej. W tym czasie ekipa tego kraju spisywała się najlepiej w swojej historii na arenie międzynarodowej.

29.11.2016 przejdzie do piłkarskiej historii jako dzień pełen smutku dla społeczności Associação Chapecoense de Futebol, brazylijskiej piłki nożnej i całego futbolu.