»

Lis 24 2013

Szkolenia w KGHM Zagłębie Lubin

Akademia KGHM Zagłębie

W piątek 22 listopada nasi trenerzy na zaproszenie KGHM Zagłębie Lubin uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym w Lubinie. Wizyta w Zagłębiu była kolejnym etapem projektu EDU-FOOTBALL i była bardzo ciekawa. Program wizyty składał się z wielu elementów. Jednym z nich byli nasi zawodnicy :-)

W pierwszej części kadra trenerska uczestnicząca w projekcie miała okazję zobaczyć mecz sparingowy pomiędzy KGHM Zagłębie Lubin (rocznik 2002) a COMT 2012. Spotkanie miało charakter typowo szkoleniowy i składało się z 3 części (25 min, 25 min, 20 min). Dzień przed wyjazdem do trenera Wojtka Młocka spływały niepokojące wieści o stanie zdrowia kilku zawodników. Ostatecznie do Lubina zespół pojechał w składzie odbiegającym od jesiennych występów w lidze. Nie było Mariusza na bramce, Dawida w obronie i dwóch pomocników kapitana Kamila i Bartka. Chłopaki wracać szybko do zdrowia :-). Trener miał okazję zestawić drużynę w innym ustawieniu, a zawodnicy którzy dotychczas grali np. w lidze terenowej mogli pokazać swoje umiejętności. Przed meczem trener Wojtek w busie żartując do prezesa mówi, że nie bierze odpowiedzialności za wynik i dziś pierwszym trenerem jest trener bramkarzy Krzysiek Kownacki. Słowo się rzekło i to na Krzyśka spływa splendor tego dobrego występu :-) :-) :-)

A występ był naprawdę bardzo dobry. Mecz rozgrywaliśmy na nowym sztucznym boisku Zagłębia. Warunki do gry były dobre mimo, że dookoła zalegała dość gęsta mgła, to mecz mógł się bez przeszkód odbywać. W pierwszej 25 minutowej tercji Zagłębie osiągnęło przewagę. Widać było, że nasi chłopcy grają w nowym ustawieniu. Dostępu do naszej bramki bronił Gracjan, dla którego był to jeden z pierwszych meczów w ogóle w naszym klubie, a w DLM nie był nigdy nawet rezerwowym ! Jak na tak małe doświadczenie na boisku spisał się naprawdę WYŚMIENICIE. Obronił w całym spotkaniu kilka bardzo trudnych strzałów, wybronił kilka sytuacji sam na sam. Generalnie grał świetnie. Reszta zespołu po kilkunastu minutach dostosowała się do poziomu gry Gracjana. Kilka naszych szybkich ataków zagroziło bramce Zagłębia i jeden z nich w ostatniej akcji pierwszej tercji przynosi nam prowadzenie. Strzelcem gola Krzysiu, który dziś po raz drugi w sezonie gra w ataku i znów spisuje się świetnie. Na pierwszą przerwę schodzimy prowadząc 1:0. Druga część to już zdecydowanie lepsza gra naszego zespołu od pierwszej minuty. Tworzymy sobie dobre, bardzo dobre i świetne sytuacje, ale nic nie wpada. Zagłębie nie jest dłużne i również ma szanse na bramki. W końcu nasi rywale wyrównują. Zasłonięty Gracjan ma utrudnioną interwencję i po silnym strzale z 15 metrów piłka wpada do bramki. Kilka minut później znów prowadzimy, a gola strzela ponownie Krzysiu. Do końca tej części gry zgromadzeni widzowie (poza naszymi trenerami również kilku trenerów Zagłębia, oraz rodzice dzieci z obu zespołów) mogą oglądać naprawdę świetne spotkanie i mogą zobaczyć jeszcze jedną naszą bramkę. Po dwóch tercjach prowadzimy 3:1. W trzeciej części mamy już zdecydowaną przewagę, mimo że w obu drużynach grają zawodnicy którzy mecz rozpoczynali na ławce rezerwowych, to nasi zawodnicy grają lepiej i skuteczniej i ta tercję wygrywamy 3:0, a całe spotkanie 6:1. Z kronikarskiego obowiązku napiszemy, że strzelcami bramek w tym meczu byli: Krzysiu Hyjek (3), Kacper Strzelecki (2), Dominik Kuboń (1).

Generalnie był to bardzo pożyteczny sparing. Wynik nie oddaje w żaden sposób przebiegu tego meczu. Zagłębie było bardzo wymagającym przeciwnikiem, grającym bardzo fajną piłkę i zwłaszcza w pierwszej i drugiej części gry nasi bramkarze (bronił też Kuba) i obrońcy musieli mocno pracować by odeprzeć ataki gospodarzy. Po meczu trenerzy obu zespołów byli bardzo zadowoleni z tej posezonowej gierki. Trener Wojtek próbował zabrać splendor wygranej z trenera Krzyśka, ale słowo się rzekło i debiut Kokosza wypadł okazale :-)

Bardzo dziękujemy trenerowi Zagłębia Panu Januszowi Rakowi za zaproszenie na mecz, gościnne przyjęcie, świetne sędziowanie, ciepłe napoje i w ogóle za organizację tej części naszego pobytu.

W czasie kilkugodzinnego pobytu nasi trenerzy mieli również możliwość obserwowania nowej bazy sportowej KGHM Zagłębie. Za kilka miesięcy młodzi piłkarze będą mieli w Lubinie doskonałe warunki do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny jaką jest piłka nożna. Pani trener Agnieszka miała okazję zobaczyć w akcji młode zawodniczki Zagłębia, a także nawiązać znajomość z Panią trenerką Zagłębia. Efektem tego spotkania będą mecze sparingowe pomiędzy dziewczynkami z naszego klubu i zawodniczkami Zagłębia. Wszystko to już niedługo. Kadra szkoleniowa otrzymała również wiedzę i materiały dotyczące rozgrzewki przed treningiem/meczem która od tego sezonu została wprowadzona we wszystkich grupach młodzieżowych Akademii Zagłębia. Z kolei prezes miał okazję porozmawiać z Prezesem KGHM Zagłębie Tomaszem Dębickim i Dyrektorem Wykonawczym Akademii Zagłębia Jackiem Jurkiewiczem o szczegółach współpracy w 2014 roku. Spotkanie było bardzo owocne i z pewnością wpłynie na rozwój sportowy i organizacyjny naszego klubu.

Ostatnim akcentem wizyty szkoleniowej w Lubinie był mecz ekstraklasy Zagłębie Lubin – Piast Gliwice. Poziom meczu był dużo niższy niż wcześniejsza gra sparingowa, w której brali udział nasi piłkarze! Kilku zawodników w pomarańczowych koszulkach pokazało, że poziom ekstraklasy to dla nich zdecydowanie za wysoka półka. Przykro było patrzeć na tą bezradność w wykonaniu miedziowych. Jedyne brawa na stadionie Zagłębia usłyszał Ruben Jurado – schodzącego piłkarza Piasta Gliwice żegnały oklaski kibiców. Na marginesie zawodnik z 3 ligi hiszpańskiej przychodzi grać do Polski i jest jednym z najlepszych piłkarzy ekstraklasy ….