«

»

Gru 14 2013

Wizyta w SL Benfica: AKADEMIA SLB

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drugi dzień zapowiadał się bardzo intensywnie. Zaraz po porannym śniadaniu wyruszamy do Seixal gdzie mieści się Akademia SL Benfica – Caixa Futebol Campus.

AKADEMIA SL BENFICA

Miejsce codziennej pracy najlepszych piłkarzy SLB znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum Lizbony w małym miasteczku Seixtal. Caixa Futebol Campus zostało otwarte w 2006 roku i ma sześć boisk (trzy z sztucznej trawy ), posiada mały stadion na 2708 miejsc gdzie swoje mecze rozgrywają drużyny juniorskie (U15, U17, U19, oraz Benfica B która gra w II lidze portugalskiej. W kompleksie znajduje się budynek składający się z hotelu na 62 pokoje, Akademia posiada również dwie sale gimnastyczne, szatnie, baseny, jacuzzi, saunę, stołówkę, kawiarnię i sale konferencyjno-szkoleniowe. W kompleksie znajduje się też studio telewizyjne. Łączna powierzchnia Akademii wynosi około 15 ha. Infrastruktura jest obecnie rozbudowywana. W ciągu najbliższych miesięcy zostaną wybudowane trzy nowe boiska (wszystkie z naturalną trawą), jedno z nich ma mieć trybuny o pojemności 572 osób. W związku z tym łączna powierzchnia Caixa Futebol Campus wzrośnie do około 18,5 ha.
Na spotkanie z nami wyszedł Goncalo Nunes, który oprowadzał nas po całym kompleksie Akademii, opowiadając o różnych aspektach funkcjonowania tego profesjonalnego kompleksu, który śmiało można nazwać fabryką piłkarzy. Goncalo jest człowiekiem o wielkiej wiedzy o futbolu, zanim rozpoczął pracę w SLB to pracował w innych profesjonalnych klubach piłkarskich min. w Manchesterze United z sir Alexem Fergusonem.
Spacer po Akademii i jej obiektach trwał prawie 2 godziny. Pokazano nam prawie wszystko. Jedynie trening pierwszego zespołu był dla nas niedostępny. Trener SLB Jorge Jesus swoje zajęcia prowadzi w kompletnym odosobnieniu, a przed ewentualnymi przypadkowymi gośćmi chronią pierwszą drużynę ochroniarze :-) Byliśmy na treningu zespołu U19 który dzień wcześniej zremisował 1:1 z U19 PSG. Chłopcy nawet dostali od trenerów SLB piłkę i w dziadka mogli pograć :-). W drodze na obiad, który jedliśmy na obiekcie Akademii dosłownie wpadamy na zawodników drugiego zespołu, a konkretnie na Bernardo Silvę, który podczas październikowego pobytu w Akademii wywarł na nas świetne wrażenie. Robimy pamiątkowe zdjęcia, wchodzimy na stołówkę, a tam pozostała część 2 drużyny – Benfica B, która o 15 miała zagrać w 2 lidze w derbach ze Sportingiem Lizbona (Benfica wygrała 3:1). W składzie na ten mecz było kilku zawodników z 1 zespołu. Wspólny obiad z profesjonalnymi piłkarzami, tego przyznam szczerze się nie spodziewaliśmy. Tam, ale też na całym obiekcie traktowani byliśmy jak dobrzy znajomi, od pierwszej sekundy widać i czuć klimat który jest w Akademii, przyjaznego nastawienia do gości, serdeczności, otwartości i wysokiej kultury osobistej. A już zupełny szok kulturowy wszyscy członkowie naszej ekipy doświadczyli jak czarnoskóry nastolatek wchodząc na stołówkę nie tylko przywitał się słownie, ale podszedł do każdego siedzącego przy stole i podał rękę z wielkim uśmiechem na twarzy. Myślę, że ten moment dla tych 12 chłopców to wspaniała lekcja savoir-vivre. Jeszcze rano w hotelu nasze „żółte dziki” nie umiały powiedzieć dzień dobry schodząc na śniadanie, ale kolejnego dnia odjeżdżając z hotelu, umieli już fajnie pożegnać się z reprezentantami Gabonu do lat 19, przybijając z każdym z nich „piątkę”. Na koniec wizyty widzimy Ivan Cavaleiro. Wypadamy z autobusu całą grupą i robimy pamiątkowe zdjęcie. Ivan to 20 letni wychowanek Akademii i grał dzień wcześniej w meczu Ligi Mistrzów z PSG.
Z Seixal jedziemy do Lizbony na stadion SL Benfica: Estadio da Luz. Tam mamy kolejne atrakcje.