«

»

Gru 15 2013

Wizyta w SL Benfica: STADION I MUZEUM

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ESTADIO DA LUZ

To wspaniały stadion na którym gra SL Benfica i którego jest właścicielem. Kibice SLB nazywają stadion – Katedra. Stadion wybudowano w 2003 roku na mistrzostwa Europy 2004. Powstał na miejscu starego da Luz, który był największy w Europie (127.000 ludzi na meczu). Nowy stadion jest bardzo nowoczesnym obiektem piłkarskim z najwyższym 5 gwiazdkowym rankingiem UEFA.
Katedra stoi obok wielkiego centrum handlowego Colombo. Kompleks sportowy składa się obok stadionu z dwóch hal i basenu, które przeznaczone są do uprawiania szeregu różnych dyscyplin. Na stadionie funkcjonuje panoramiczna restauracja i bary. W kompleksie da Luz funkcjonuje również wielki market adidasa – Benfica Megastore, oraz muzeum. Tak naprawdę można w tym kompleksie spędzić cały dzień, a my mieliśmy jakieś 2 godziny. Byliśmy w najważniejszych miejscach stadionu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomnika poświęconego pamięci Miklosa Fehrera, węgierskiego piłkarza SLB, który zmarł na boisku w czasie meczu http://www.youtube.com/watch?v=X8mzeRVuDBU . Byliśmy na trybunach, lożach VIP, w szatni, sali konferencyjnej, tunelu wychodzącym na boisko, samym boisku i ławkach rezerwowych. Widzieliśmy z odległości kilku metrów pięknego orła, który lata przed meczami nad stadionem i de facto rozpoczyna spotkanie. Prosto ze stadionu udaliśmy się do Muzeum Benfica.

MUZEUM BENFICA – COSME DAMIAO

Muzeum Benfica – Cosme Dami?o, nazwę wzięło od nazwiska współzałożyciela SL Benfica i przedstawia historię Sport Lisboa e Benfica od 28 lutego 1904, kiedy klub został założony do chwili obecnej. To multimedialne miejsce pokazuje długą i bogatą historię Benfica w innowacyjny i interesujący sposób. Muzeum mieści się w Estadio da Luz i zajmuje trzy kondygnacje z 29 tematycznymi miejscami, które opowiadają niesamowitą historię SLB. Układ muzeum prowadzi przez historię klubu w porządku chronologicznym. Muzeum jest otwarte od kilku miesięcy i widać że wykorzystano w nim fantastyczne technologie interaktywne, technikę 4D, do tego hologramy np. Eusebio. Tysiące pucharów, możliwość odtworzenia przy danym pucharze filmu z tego spotkania, zeskanowanych gazet z tamtego dnia, opisujących triumf Benfica jak i jej bohaterów.
Pierwsza część wystawy rozpoczyna się wprowadzeniem do Benfica i jej znaczenie na scenie krajowej i międzynarodowej. Następny pokój opowiada o ważnych osobistościach, które tworzyły historię Sport Lisboa e Benfica i wyświetla ogromną ilość trofeów zdobytych przez członków w kilkudziesięciu dyscyplinach. Prezentacja zdobytych trofeów w przeszło 100 letniej historii klubu jest imponująca. Zasób wiedzy o SLB skomasowanej w jednym miejscu, daje wyobrażenie o pracy jaką należało wykonać tworząc to wspaniałe interaktywne muzeum. Winda-platforma którą jedzie się przy ogłuszającym dopingu 3 piętra w górę, czy też sala kinowa 4D gdzie przez 1000 sekund prezentuje się multimedialną wyprawę przez 100 lat od powstania do czasów najnowszych. Pod tym linkiem http://www.slbenfica.pt/pt-pt/museu/home.aspx jest kilkunastominutowy film pokazujący jak budowano to muzeum i jak ono funkcjonuje. Z pewnością to kolejne miejsce w którym należałoby spędzić 3-4 godziny, żeby wszystko zobaczyć na spokojnie, a my mieliśmy tylko około godziny bo program tego dnia był strasznie napięty. Czekał nas bowiem najważniejszy punkt naszej wyprawy – mecz z SL Benfica.